معرفی نرم افزار  Tecplot

 

تقریبا تمامی دانشجویان و مهندسانی که توسعه کدهای CFD را در دستور کار خود دارند از نرم افزار Tecplot استفاده می‌کنند. البته هستند نرم افزارهایی که علی‌رغم برخورداری از ماژول‌های پس پردازش می‌توانند فایل‌های مناسب برای Tecplot را تولید کنند و Ansys Fluent یکی از این نرم‌ افزارهاست. 

به جرأت می‌توان گفت که Tecplot جامع‌ترین و بهترین نرم افزار پس پردازش عمومی به حساب می‌آید. این نرم افزار در ابتدا توسط شرکت Tecplot Inc توسعه یافت. شرکت Tecplot توسط گروه Vela Group – یکی از زیر مجموعه‌های Constellation Software, Inc – خریداری گردید و به همین خاطر در حال حاضر این نرم افزار متعلق به شرکت یاد شده است. در واقع نرم افزار Tecplot مجموعه‌ای از 4 نرم‌افزار مختلف زیر است:

  • Tecplot 360؛ نمایش نتایج مسائل CFD با پشتیبانی گستره وسیعی از فرمت‌های ورودی
  • Tecplot RS؛ نمایش نتایج حل میدان جریان در نواحی مختلف نظیر میدان‌های نفت و گاز
  • Tecplot Focus؛نمایش نتایج برگرفته از داده‌های اندازه گیری شده، داده‌های آزمایشگاهی، تحلیل‌های ریاضی و گراف‌های عمومی در رشته مهندسی
  • Tecplot Chorus؛ مدیریت داده‌‌، بهینه‌سازی طراحی و توسعه بانک اطلاعاتی داده‌های هوانوردی

با استفاده از این نرم افزار می‌توان نتایج بدست آمده از حل میدان جریان برای مشخصات سیال و جریان در قالب‌های کانتور، نمودار، بردار، انیمیشن، عدد برای هر نقط، خط، صفحه و حجم دلخواه و البته هندسه مسئله را نمایش داد. لازم به توضیح است که Tecplot نمایش همزان نتایج بصورت کانتور، بردار، مسیر جریان و … را نیز داراست که باعث زیبایتر شدن نتایج ارائه شده می‌شود. 

 

 

بازگشت

محمدرضا کلیچ