توابع دیواره نامتعادل

توابع دیواره مقیاس‌پذیر (Scalable Wall Functions)

Scalable Wall Functions

توابع دیواره مقیاس‌پذیر (Scalable Wall Functions) از خرابی‌های توابع دیواره استاندارد ناشی از ریز شدن شبکه در حالت‌های y*<11 پرهیز می‌کند. این نوع توابع نتایج سازگاری با تراکم و ریز شدن شبکه‌ها ایجاد می‌کند. توابع مذکور برای شبکه‌هایی که در آن‌ها y*>11 می‌باشد با توابع دیواره استاندارد یکسان هستند. هدف از توسعه توابع دیواره مقیاس‌پذیر اجبار استفاده از قانون لگاریتمی در تلفیق با توابع دیواره استاندارد می‌باشد. این مهم با تعریف محدودگر مناسبی برای محاسبات *y صورت می‌پذیرد (معادله 1).

توابع دیواره مقیاس پذیر

استفاده از معادله (1) در مفهوم توابع دیواره مقیاس‌پذیر  مشخص است. به این معنی که فرمولاسیون *y مورد استفاده برای هر تابع دیواره استاندارد بوسیله * ~y جایگزین می‌شود. در نرم افزار Fluent این نوع توابع در کادر محاوره‌ای Viscous Model ذیل بخش Near-Wall-Treatment در دسترس هستند.

بطور کلی اگر تولید شبکه در نزدیکی لایه مرزی بگونه‌ای باشد که y*<30 باشد. استفاده از توابع دیواره مقیاس پذیر بجای استفاده از توابع دیواره استاندارد توصیه می‌شود. البته ذکر این نکته ضروریست که دقت پاسخ‌های در شبکه‌های با y*<11 در توابع دیواره مقیاس‌پذیر نیز کمتر می‌شود. به عبارت دیگر هر چه *y کوچکتر از 11 باشد دقت نتایج این توابع کمتر می‌شود.

 

**آموزش تئوری و موارد کاربرد Yplus، YStar، توابع دیواره (Wall Function) و مدلسازی نزدیک دیواره در نرم افزار Ansys Fluent**

 

بازگشت

مطالب مرتبط

توابع دیواره استاندارد (Standard Wall Functions)

توابع دیواره نامتعادل (Non-Equilibrium Wall Functions)

پردازش دیواره پیشرفته (Enhanced Wall Treatment)

پردازش نزدیک دیواره منتر- لچنر (Menter-Lechner Near-Wall Treatment)

وای پلاس Y Plus (Y+)چیست؟

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید

محمدرضا کلیچ

Ansys Fluent