معرفی نرم افزار Ansys Results (CFD_Post)s

نرم افزار Ansys Results در واقع همان ماژول CFX-Post نرم افزار CFX می‌باشد. هر چند تعداد متغیرهای قابل نمایش با فرمتهای کانتور، نمودار و غیره در CFX-Post به مراتب کمتر از ماژول نمایش نتایج نرم افزاری مثل Ansys Fluent است اما به نظر می‌رسد قابلیت‌های بیشتر نظیر نمایش همزمان کانتور-مسیر جریان- بردارهای سرعت و غیره (شکل بالا) و البته زیبایی گرافیکی بیشتر همراه با نمایش چشم نوازتر و هیجانی‌تر، نتایج کمپانی Ansys Inc را بر آن داشت که این ماژول را به عنوان نرم افزاری مستقل تحت عنوان Ansys Results در محیط Workbech تعریف کند.

 

بخش‌های نرم افزار Ansys Results

همانند تمامی نرم افزارها، Ansys Results  نیز از بخشهای استاندارد و مخصوص به خود برخوردار است.Menue Bar،Toolbar،Workspcae Area،viewer Area،TreeView & DetailVie بخش‌های اصلی این نرنم افزار راتشکیل می‌دهند.

رابط گرافیکی کاربر (GUI) نرم افزار Ansys Results.

 

نرم افزارها و فایلهای پشتیبانی شونده

با استفاده از نرم افزار Ansys Results می‌توان فرمت‌های متنوعی از فایل‌های تولید شده توسط نرم‌افزارهای زیر را پشتیبانی نمود. 

فایل‌های قابل فراخوانی توسط نرم افزار Ansys Results

لازم به توضیح است در Ansys Results بسیاری از ماژول‌ها تنها برای فایل‌های ورودی از Ansys CFX کاربرد دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به Turbo، Expressions، Macro Calculator و Variables (شکل زیر) اشاره نمود.

عدم کارایی ماژول Variables در پشتیبانی از نرم افزارهایی غیر از CFX

 

 

قابلیت‌های نرم افزار Ansys Results

نمایش نتایج بصورت انیمیشن، کانتورهای سطحی و حجمی، بردار، مسیر جریان، مسیر ذرات، نمودار را روی مولفه‌های هندسی موجود و یا تعریف شده از قابلیت‌های اصلی Ansys Results به شمار می‌رود. این نرم افزار قادر به تولید اجزاء هندسی نظیر نقطه، خط، سطح، حجم و …(شکل زیر) می‌باشد.

مولفه‌های هندسی قابل تولید در دامنه محاسباتی توسط Ansys CFX.

تولید مولفه‌های هندسی بر عهده ماژول Outline می‌باشد. در واقع این ماژول وظیفه تعریف و مدیریت نمایس هندسه و نتایج را برعهده دارد. 

گزینه‌های مختلف تعریف و نمایش نتایج در ماژول Outline.

همچنین در ماژول Outline در قسمت Report می‌توان گزارش خلاصه‌ای از متشکل از مشخصات شبکه، مدلسازی فیزیکی، مرزها، حل، نتایج و غیره را به دلخواه تعیین و نمایش داد. 

 

مازول Calculator نیز محاسبات مرتبط با ماکروها (Macro Calculator)، شبکه (Mesh Calculator) و توابع تعریفی (Function Calculator) انجام می‌دهد. همانطور که گفته شد محاسبات مرتبط با ماکروها (گزینه Macro Calculator) تنها مربوط به فایل‌های ورودی از نرم افزار CFX می‌باشد.

محاسبات مربوط به شبکه (Mesh Calculator) در ماژول Calculator.

 

محاسبات مربوط به توابع تعریفی (Function Calculator) در ماژول Calculator.

 

بازگشت

 

محمدرضا کلیچ