معرفی نرم افزارهای نمایش نتایج (پس پردازش)

نرم افزارهای نمایش نتایج (پس پردازش) یا در واقع همان Post Processorها نرم افزارهایی هستند که وظیفه نمایش نتایج و پردازش‌ها را بر عهده دارند. گستره این نرم‌افزارها بسیار زیاد است و تقریبا در تمامی رشته‌های مهندسی از نرم‌افزار(های) پس بردازش مرتبط استفاده می‌شود که البته مد نظر ما نیستند. هدف ما بر روی معرفی نرم افزارهای پس پردازش مناسب برای مسائل CFD متمرکز شده است.

پس پردازش یا همان نمایش نتایج شامل ارائه نتایج حل میدان جریان بصورت گراف، نمودار، کانتور، بردارهای سرعت، مسیر جریان و البته انیمیشن است. با این تعاریف می‌توان گفت که حتی نرم افزار Microsoft Excel نیز می‌تواند یک نرم افزار پس پردازش برای CFD باشد، همچنین بسیاری از نرم افزارهای CFD از جمله Fluent خود نیز داراری ماژول نمایش نتایج (Post Processing) هستند، اما همانطور که بیان شد هدف معرفی نرم افزارهای تخصصی نمایش نتایج مسائل CFD است. به همین منظور نام چند تا از مهمترین نرم افزارهای مختص پس پردازش در جدول زیر درج شده است. نرم افزارهای زیر جزء رایج‌ترین نرم افزارهای مورد استفاده در دنیای CFD هستند که همگی از قابلیت‌های بسیار خوبی برخوردار هستند.

 

ردیف

عنوان نرم افزار

آدرس اینترنتی

1

ParaView

https://www.paraview.org

2

FieldView Express

https://altairhyperworks.com/partner/FieldView-Express

3

Ensight

www.ensight.com

4

Tecplot

www.tecplot.com

5

Plot3D

www.openchannelfoundation.org

6

Ansys Results

www.ansys.com

در فهرست ارائه شده در بالا دو نرم افزار Tecplot و Ansys Results در داخل کشور بسیار شناخته شده هستند. نرم افزار Tecplot عموما مورد توجه دانشجویان و مهندسانی است که در حال توسعه نرم افزارهای محاسبات مهندسی از جمله دینامیک سیالات محاسباتی می‌باشند. به جرأت می‌توان گفت این نرم افزار، اصلی‌ترین نرم افزار پس پردازش دانشگاهی کشور برای توسعه کدهای CFD است. نرم افزار Ansys Result نیز یکی از متداول‌ترین نرم افزارهای پس پردازش تجاری برای نرم افزارهای خانواده Ansys است و تقریبا تمامی متخصصان با آن آشنا بوده و از آن استفاده می‌کنند. با توجه به گستردگی استفاده از نرم افزارهای فوق، به معرفی آنها در این سایت مباردت ورزیدیم.

معرفی نرم افزار Ansys Results

معرفی نرم افزار Tecplot

 

 

بازگشت

محمدرضا کلیچ